• Wpisów: 2
  • Średnio co: 2 lata
  • Ostatni wpis: 1 rok temu, 22:27
  • Licznik odwiedzin: 4 412 / 2285 dni
 
yourtime
 
be better day after day: Z definicji zawartej w podręcznikach możemy dowiedzieć się, że toniki to roztwory służące do zmywania i odświeżania skóry. W zaleznosci od składu mogą wykazywać różne działania pielęgnacyjne, np. oprócz składników myjących i utrzymujących właściwe pH skóry zawierają substancje nawilżające, odżywcze. Z reguły są silnie perfumowane (przeznaczone do cery suchej i wrażliwej nie powinny zawierać kompozycji zapachowej). Używa się ich przede wszystkim w celu nawilżenia i dodatkowego oczyszczenia skóry twarzy po demakijażu środkami opartymi na olejach, przed nałożeniem kremu. Tonik musi być odpowiednio dobrany do rodzaju cery, np. w przypadku cery łojotokowej i trądziku pospolitego stosuje się toniki o działaniu dezynfekującym, a w przypadku cery suchej toniki bezalkoholowe.

Podstawowym składnikiem toniku jest woda, zazwyczaj z dodatkiem alkoholu (etanolu lub izopropanolu, które rozpuszczają tłuszcze i mają właściwości dezynfekujące). Toniki zawierają także środki powierzchniowo czynne, ułatwiające usuwanie brudu. Często są to substancje o działaniu wtórnie. natłuszczającym, których odpowiedni dobór pozwala uzyskać produkty o różnym stopniu działania odtłuszczającego , przeznaczone do cery suchej, normalnej lub tłustej.

Ważnymi składnikami toników są środki nawilżające, takie jak gliceryna, glikole, pochodne glukozy, sole aminokwasów, hydrolizaty protein i inne, stosowane w celu lepszego nawilżenia skóry twarzy i jej wygładzenia. Często do toników dodaje się ekstrakty roślinne, niekiedy także substancje ściągające, np. ekstrakt z oczaru wirginijskiego lub sól glinu do cery tłustej i z trądzikiem pospolitym. Substancje ściągające są stosowane w niewielkich ilościach, ponieważ powodują zamykanie porów, co nie jest korzystne dla procesu oczyszczania skóry.

Ostatnio sama zaczęłam stosować tonik. Widzę, że bardzo dobrze działa na moją skórę. Mój typ cery to wrażliwa, naczynkowa dlatego też wybrałam tonik, który zawiera olejek migdałowy oraz nie ma tutaj miejsca dla alkoholu, który jednak w przypadku mojej cery działa drażniąco. Nie wspominając już o tym, że stosując kosmetyki z większą ilością alkoholi możemy pozbyć się warstwy ochronnej skóry tzw. płaszcza lipidowego który ochrania nas przed czynnikami mechanicznymi, bakteriami oraz grzybami. Niszczący wpływ na płaszcz lipidowy mają mydła alkaliczne i detergenty, które powodują zobojętnienie kwasów tłuszczowych i wzrost pH skóry. Czas całkowitego odtłuszczenia skóry trwa od 10-20 minut, natomiast odbudowa płaszcza lipidowego już około godziny.

Jeżeli jeszcze nie miałaś styczności z tonikiem to bardzo zachęcam, by wypróbować go na swojej cerze. Toniki nie zawierające alkoholu sprawdzą się przy każdym rodzaju skóry. Na pewno zauważymy wizualne efekty, skóra będzie zdrowsza, bardziej odżywiona.

Ja aktualnie stosuje TONIK ŁAGODZĄCY NIVEA:


18197731_1191045751021579_334311778_n.jpg


Skład:


18190904_1191045764354911_1296060740_n.jpgPozdrawiam! :*


Bibliografia: "Zabiegi pielęgnacyjne twarzy, szyi i dekoltu" J.Dylewska-Grzelakowska

Nie możesz dodać komentarza.